fbpx

AKTUALNOŚCI

CO NOWEGO W JANTARZE?


Chińska Armia Terakotowa w Jantarze [wideo]

Chińska Armia Terakotowa w Jantarze [wideo]

Tylko do końca sierpnia w słupskim Jantarze oglądać można wystawę replik wojowników słynnej chińskiej Armii Terakotowej.

Oryginał, znajdujący się od 1987 r. na liście światowego dziedzictwa UNESCO, to 8 tysięcy figur „pochowanych” razem z cesarzem Qin Shi w 210 r. p.n.e. Na niezwykłą armię natknęli się w roku 1974 rolnicy kopiący studnię.

Od tej pory w grobowcu Qin Shi Huang Di odkryto ponad 8 tysięcy posągów. Powstawały one w odkrytych w pobliżu piecach do wypalania terakoty.

Korpusy wypalano w formach, jednak twarze rzeźbiono pojedynczo. Posągi wykonane są z wielkim pietyzmem – wojownicy różnią się fizjonomią, na ich twarzach widnieją różne grymasy. Przedstawieni są też w rozmaitych pozycjach, posiadają różne uzbrojenie i fryzury.

Wystawa replik, którą nieodpłatnie będzie można oglądać od 1 lipca do końca sierpnia w CH Jantar składa się z 45 terakotowych wojowników, wraz z figurą samego cesarza Qin. Postaci mają wysokość od 160 do nawet 190 cm. Wśród figur znajdziemy żołnierzy piechoty, łuczników, a także oficerów. Oryginalne figury można oglądać jedynie w Muzeum Terakotowej Armii Pierwszego Cesarza Qin w chińskim Xianie. Jednak repliki zostały wykonane w identyczny sposób, co więcej, powstały pod nadzorem wyżej wymienionego muzeum i wypożyczane są każdorazowo wyłącznie za jego zgodą.