fbpx

NA FALI

Moda


Modne przeskalowanie, czyli wszystko co musisz wiedzieć o OVERSIZE

Puchówka – najcieplejsza kurtka zimowa

Puchówka to okrycie wierzchnie, które z jednej strony jest bardzo lubiane, bo zapewnia ciepło i wygodę. Z drugiej jednak, kojarzy się z raczej mało kobiecymi, sportowymi fasonami, które naprawdę ciężko zestawić z innymi rzeczami tak, by wyglądały atrakcyjnie.

Nie oszukujmy się – niezależnie od fasonu, puchówka nigdy nie będzie tak zgrabna, jak na przykład: mała czarna, dobrze skrojone jeansy czy wysokie obcasy. Możesz wybierać wśród bardziej dopasowanych modeli, ale nie warto w tej kwestii liczyć na cuda. W końcu nie walory estetyczne decydują o wyborze kurtki puchowej. Ma ona przede wszystkim chronić Cię przed chłodem.

Image title

Określenie puchówka jest bardzo często nadużywane. Pikowane kurtki dostępne w sieciówkach, choć nazywane puchowymi, zazwyczaj mają niewiele wspólnego z klasyczną puchówką. Wypełnienie puchówki, jak wskazuje nazwa, powinno zawierać puch – czyli naturalną ocieplinę o największych właściwościach izolacyjnych i niewielkiej wadze. Mimo rozwoju technologii nie udało się dotąd wytworzyć syntetycznej alternatywy, która w równym stopniu magazynowałaby ciepło, była ultralekka, sprężysta i odporna na upływ czas.

Wybierając puchówkę, zwróć więc uwagę na dwie kluczowe kwestie – z czego wykonana jest warstwa zewnętrzna oraz jakie zastosowano wypełnienie. W przypadku tej pierwszej, najlepiej by był to poliester albo nylon. Oba włókna nie przepuszczają powietrza ani wody, będą więc odporne na działanie wiatru oraz deszczu. Wysoki poziom nieprzemakalności jest tym bardziej istotny, iż puchowe wnętrze kurtki źle reaguje na wilgoć. Między innymi dlatego puchówek pod żadnym pozorem nie można prać w pralce.

Image title

Dodatkowo nylon jest jednym z najbardziej wytrzymałych włókien, więc kurtka z warstwą zewnętrzną wykonaną z tego syntetyku na pewno posłuży Ci przez wiele lat. Nie oznacza to jednak, że kurtek z syntetycznym – zazwyczaj poliestrowym – wnętrzem, należy zdecydowanie unikać. Wprawdzie nie sprawdzą się one zimą, ponieważ nie mają funkcji grzewczej, to doskonale poradzą sobie z uciążliwym wiatrem i wilgocią. Będą też dobrą alternatywą dla osób uczulonych na pierze!

Wraz ze spadkiem temperatur, potrzebne Ci jednak będzie okrycie o znacznie wyższych właściwościach izolacyjnych. Dlatego tak istotnym czynnikiem jest proporcja puchu i pierza. Uzyskanie wnętrza kurtki, które w 100% składałoby się z puchu jest praktycznie niemożliwe, choć to właśnie do tego należy dążyć. Dlatego najlepszym wypełnieniem będzie to, w którym stosunek puchu do pierza wynosi 90/10 i 80/20.

Kolejnym parametrem, na który powinnaś zrócić uwagę jest sprężystość puchu wyrażana w jednostce CUI (ang. cubic inch). W dużym uproszczeniu jest to stosunek wagi do objętości , którą zajmuje puch. Podaje się go w calach sześciennych przypadających na jedną uncję puchu. Najczęściej spotykaną wartością jest 600 do 900 cuin. Nawet w przypadku dolnej granicy wartość termiczna tego wypełnienia przewyższy swój syntetyczny odpowiednik – kurtka okaże się więc znacznie cieplejsza.

Image title

Poziom rozprężności uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju puchu. Kaczy nie pozwala na przekroczenie wartości 650-700 cuin, ale jest zdecydowanie tańszy. 800, 900 i więcej cuin to wartość osiągalna wyłącznie dla puchu z gęsi. W kurtkach dostępne są również mieszanki tych dwóch naturalnych ocieplin.

Puch, oprócz oczywistych zalet, ma też jedną zasadniczą wadę. Jeśli przedostanie się do niego woda, przestanie spełniać swoją podstawową funkcję. Bezpośredni kontakt wypełnienia puchowego z deszczem albo większą ilością mokrego śniegu natychmiast obniży jego właściwości izolacyjne, a w niektórych przypadkach całkowicie pozbawi go tej funkcji. Należy więc szczególnie uważać na kurtki, które w składzie warstwy zewnętrznej mają naturalne, absorbujące wodę włókna.