fbpx

NA FALI

Uroda


Modne przeskalowanie, czyli wszystko co musisz wiedzieć o OVERSIZE

Recepta na biały uśmiech

Z fascynacją i zazdrością oglądamy białe uśmiechy modelek na sesjach zdjęciowych i gwiazd na czerwonym dywanie. Ich uzębienie wydaje się być idealne. Po części jest to zasługa Photoshopa, ale nie tylko. Podstawą są odpowiednio dobrane zabiegi stomatologiczne, którym poddają się gwiazdy. Między innymi nakładanie licówek. Nie jest to jednak kolor, który można uzyskać na swoich zębach w sposób naturalny. Ich barwa waha się od szaroniebieskiej do żółtobrunatnej.

Prostowanie, formowanie, nadbudowywanie oraz licówki to kwestie bardzo indywidualne, więc nie będziemy się w nie zagłębiać. Chodzi nam głównie o zabiegi wybielające, które są ogólnodostępne i oferowane przez większość gabinetów stomatologicznych.

Warto zaznaczyć, że w sieci znajduje się wiele poradników, jak wybielić zęby w warunkach domowych. Możesz przeczytać o wybielającym działaniu cytryny albo sody. Niestety skutkiem ubocznym takich działań jest często zniszczone szkliwo i przebarwienia. Odradzamy więc podobne eksperymenty. Wielu producentów próbuje przekonać nas do używania past oraz pasków wybielających. O ile te ostatnie czasem dają minimalne efekty, to wybielające działanie past jest wyłącznie chwytem marketingowym. Co najwyżej mogą one ścierać szkliwo, przez co zęby wydają się być odrobinę jaśniejsze. Tylko profesjonalne zabiegi wykonywane lub nadzorowane przez lekarzy specjalistów są skuteczne i przede wszystkim bezpieczne.

Istnieją trzy metody wybielania: nakładkowe (wykonywane w domu) oraz za pomocą naświetlania lub lasera (w gabinecie stomatologicznym).

Wybielanie w gabinecie trwa około godziny, jednak często jeden zabieg nie jest wystarczający. W przypadku lasera, na zęby nakłada się substancję wybielającą i naświetla je za pomocą lampy LED. Podczas standardowego naświetlania używa się lamp polimeryzacyjnych, a cały zabieg trwa od 20 do 80 minut. Metodę laserową uznaje się za najmniej bolesną, jednak trzeba zauważyć, że jest to kwestia wysoce indywidualna. Wybielanie nakładkowe jest wykonywane w domu i trwa około 2 tygodni. Podczas wizyty w gabinecie dentystycznym stomatolog robi wycisk, na podstawie którego wykonywane są nakładki dopasowane do szczęki pacjenta. Oprócz tego dostaje on żel wybielający w specjalnych strzykawkach (zazwyczaj Opalescence), który aplikuje wieczorem do sylikonowych nakładek. Następnie zakłada je na zęby podobnie jak aparat ortodontyczny i trzyma przez około 8 godzin. Niezależnie od tego, jaką metodę wybielania wybierzesz, istnieje kilka warunków, które musisz spełnić.

W jaki sposób przygotować zęby przed wybielaniem?

Przed przystąpieniem do zabiegu stomatolog ma obowiązek zbadać stan zębów i dziąseł pacjenta. Stare i nieszczelne wypełnienia muszą zostać wymienione, a ubytki zabezpieczone. Stosuje się zazwyczaj wypełnienia tymczasowe. Dzięki temu po całej kuracji można łatwo dopasować je do nowego koloru uzębienia. Usuwa się też kamień i osad (na okres 1-2 tygodni przed rozpoczęciem wybielania).

Przeciwskazania

Zabiegowi wybielania zębów nie mogą poddać się:

– osoby poniżej 16 roku życia,

– kobiety w ciąży oraz karmiące piersią,

– osoby posiadające przebarwienia tetracyklinowe czwartego stopnia,

– osoby cierpiące na silną wrażliwość termiczną zębów,

– osoby uczulone na jeden ze składników stosowanych podczas wybielania.
Biała dieta

Podczas wybielania i dwa tygodnie po zabiegu należy stosować tzw. „białą dietę”. Zęby w tym czasie silniej niż zwykle przyjmują barwniki, dlatego ilość produktów spożywczych jest ograniczona. Należy zrezygnować z kawy, herbaty (w szczególności zielonej), czerwonego wina, kolorowych soków i napojów gazowanych, kolorowych owoców i warzyw. Ponadto gorące, bardzo zimne oraz kwaśne potrawy mogą powodować nadwrażliwość. Pacjentom, którzy nie są w stanie odstawić kawy, zaleca się picie jej przez słomkę (najlepiej zabielonej mlekiem i wystudzonej), a następnie dokładne umycie zębów. W trakcie trwania kuracji wybielającej zakazane jest również palenie tytoniu.