Największe centrum handlowe w Słupsku

DZISIAJ OTWARTE: 9:00 - 21:00
Szukaj
Zamknij to pole wyszukiwania.

Miasto z kulturalnymi aspiracjami

Słupsk chce dołączyć do grona najbardziej kulturalnych miast Polski i stać się miejscem, w którym swoje pomysły będą mogli realizować wszyscy artyści, którzy nie mogą tego zrobić gdzie indziej.

Choć do realizacji tej idei jeszcze daleka droga miasto już teraz może zaoferować ciekawe propozycje dla wszystkich miłośników kultury. Na każdym poziomie i dla młodych i starszych. Dla miłośników sztuk plastycznych Słupska ma nie lada gratkę – największą na świecie kolekcję obrazów Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego.

Znajduje się ona w Muzeum Pomorza Środkowego (umieszczonym w malowniczym Zamku Książąt Pomorskich) i stale się powiększa o nowe prace artysty, który w Słupsku nigdy nie był. W słupskim muzeum znajdują się także bogate zbiory związane z rządzącą przez wieki Pomorzem dynastią Gryfitów, a także historią, kulturą i materialnym dziedzictwem tych ziem. Wielbiciele muzyki znają Słupsk przede wszystkim z odbywającego się tutaj Festiwalu Pianistyki Polskiej. Zapoczątkowana przez wybitnego krytyka muzycznego Jerzego Waldorffa impreza każdego roku przyciąga najlepszych pianistów i wyrobionych melomanów muzyki poważnej.

Występującym podczas festiwalu sławom towarzyszy słupska orkiestra symfoniczna Polska Filharmonia „Sinfonia Baltica”. Dla tych, którzy cenią sobie sztukę aktorską Słupsk proponuje wizytę w zawodowym Nowym Teatrze – grającym najróżniejszy repertuar od antycznych tragedii po współczesne farsy oraz w amatorskim Teatrze Rondo, który celuje w wydarzeniach kameralnych wydarzeniach teatralnych.

Rodzice z dziećmi mogą zobaczyć zaczarowany świat marionetek w Teatrze Lalki „Tęcza” oraz na przedstawieniach objazdowego teatru Władca Lalek. Szukających wystaw artystycznych zadowoli zapewne oferta Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej, a wielbiciele rzemiosła użytkowego znajdą coś dla siebie w Galerii Bursztynowej.

Potrzebujący silnych wrażeń powinni udać się do Muzeum Kryminalistyki w słupskiej Szkole Policji. A jeśli potrzeba Ci kontaktu z przyrodą i dawnymi zwyczajami mieszkańców ziem pomorskich powinieneś udać się do Muzeum Wsi Słowińskiej w podsłupskich Klukach. W słupskich placówkach kulturalnych każdy znajdzie coś dla siebie.